Afbeelding hierboven: Andreas Achenbach, Heuvelachtig landschap met bewolkte lucht, 1852, DM/872/203 (detail)

Inmiddels een vaste rubriek in ons kwartaalbericht. Ook dit keer is Jup de Groot samen met Manon van der Mullen op zoek gegaan naar een prachtig stuk in het Depot met een mooi VDM-verhaal. 

Op 6 juni 1872 vond in Antwerpen de bijzondere veiling plaats van de collectie van Augustin-François van Geetruyen, erelid van de Antwerpse Koninklijke Academie van Schone Kunsten, maar bovenal verzamelaar van een hoogwaardige collectie eigentijdse Belgische en Nederlandse kunst van romantische meesters, onder andere Andreas Schelfhout (1787-1870) en Petrus van Schendel (1806- 1870).

Ook de Vereniging Dordrechts Museum kon haar slag slaan en wist de hand te leggen op maar liefst twee schilderijen van de Duitse kunstenaar Andreas Achenbach (1815-1910), te weten: Het Strand van Scheveningen bij opkomende onweersbui uit 1851 en Heuvelachtig landschap met bewolkte lucht uit 1852. Of, zoals destijds werd omschreven in het tijdschrift ‘De Vlaamsche School’: “A. Achenbach, strand van Scheveningen, 11,000 fr., Landschap met hoeve, 8,600 fr., beide toegewezen aan het museum van Dordrecht”.

Afbeelding: Achenbach, Het Strand van Scheveningen bij opkomende onweersbui uit 1851

De Vereniging bewees eens te meer een feilloos oog voor kwaliteit te hebben: Achenbach is tegenwoordig weliswaar geen naam die bij veel mensen direct een belletje zal doen rinkelen, maar dat was in zijn tijd wel anders. Hij werd gezien als een wonderkind, omdat hij naar verluidt al op 12- jarige leeftijd werd toegelaten tot de kunstacademie te Düsseldorf en slechts 2 jaar later zijn eerste schilderij verkocht. Uiteindelijk zou hij tot een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de zogeheten Düsseldorfer Malerschule uitgroeien. 

Achenbach raakte in eerste instantie geïnspireerd door Nederlandse 17e-eeuwse zee- en landschapschilders als Willem van de Velde de Jonge (1633-1707) en Jacob van Ruisdael (1628-1682), wiens werken hij kopieerde. Naar aanleiding van zijn reizen werden het Nederlandse kustgebied en het Scandinavische landschap geliefde onderwerpen, met name dit soort beboste heuvellandschappen met houten huizen. In werken van Achenbach speelt de grootse, overweldigende natuur met woeste golven, openbrekende luchten en onmetelijke vergezichten altijd een hoofdrol. De mens is nietig en als kijker blijf je nieuwsgierig naar de wereld die zich mogelijk achter de geschilderde horizon bevindt. 

Manon van der Mullen, Hoofd Collecties & Onderzoek bij het Dordrechts Museum

Meer kunst in beeld

Uitgelicht

Afscheid van Liberté

A. Scheffer, Eurydice stervend in de armen van Orpheus

Uitgelicht

Denken over schenken 3

Uitgelicht

Extra aandacht voor de landschappen van Alexander Wüst